Dáte si kávu? Slováci si ji nejraději dají po ránu doma

Káva je i na Slovensku velmi populárním nápojem. Čas od času si jí dá devět z deseti lidí. A nejraději ji mají v dobře známém prostředí domova nebo kanceláře. Jít za dobrou kávou do kavárny není vůbec obvyklé.

Pokud nabídnete někomu kávu, s velkou pravděpodobností uspějete. Kávu má mezi oblíbené nápoje zařazena velká část lidí. Až 90 % si ji někdy dá. Celých 80 % pije kávu minimálně jednou denně. Pětině lidí dokonce nestačí dvě kávy denně. Více milovníků kávy je mezi ženami. Týden bez kávy si umí přestavit 5 % žen a 9 % mužů.
Největší spotřebu kávy mají lidé v důchodovém věku a invalidní důchodci. Více než 70 % z nich si dá dva a více šálků za den. Na pravidelný přísun kávy naopak nejsou příliš zvyklí studenti. Téměř 29 % si kávu dává vzácněji než jednou týdně.

Nejvíce kávy se pije mezi pracovníky v oboru gastronomie a pohostinství (60 % lidí i dává více než 2 kávy denně). Pro téměř 80 % zaměstnanců v oblasti techniky, elektrotechniky a energetiky jsou obvyklé minimálně dvě kávy za den.

Do kavárny na kvalitní kávu?

Nejvhodnější chvílí na šálek kávy je ráno. To si kávu dává 68 %. Další oblíbenou denní dobou na kávu je pro 63 % odpoledne. Méně často si jí lidé dají dopoledne (29 %) a v poledne (23 %).
Obvyklá místa, kde se pije káva je domov a zaměstnání. Doma pije denně kávu dvě třetina konzumentů, v zaměstnání téměř třetina. Naopak podniky, kam se dá zajít na kávu, příliš populární nejsou. Více než polovina Slováků například nikdy nepila kávu v žádném značkovém kavárenském řetězci.
Paleta oblíbených druhů káv je poměrně pestrá. V žebříčku vede s 27 % příznivci instantní káva, 20 % preferuje kávu tureckou. První dvě místa jsou stejná jako v České republice. Další pořadí je vyrovnanější. Třetí nejoblíbenějším druhem je překapávaná káva (13 %), asi 10 % preferuje espresso machiatto a 9 % milovníků kávy si dá nejraději kávu latté (u tohoto druhu výrazně převažují ženy 12 %, oproti mužům 7 %).

Čím mladší, tím sladší

Částky, které obvykle měsíčně vydá slovenský milovník kávy za její nákup, jsou poměrně rozdílné. Téměř 28 % konzumentů utratí měsíčně 6 – 10 €, pětina Slováků 16 – 20 €. Dalších 18 % koupí za 3 – 5 € a stejně velká skupina 21 € a více.
Kávu si doslazuje 54 % lidí. Čím mladší, tím mají sladké kafe radši. Ve skupině 18 – 29 let si osladí až 70 %.
Nejobvyklejší věk, kdy lidé začínají pít kávu, je po dosažení plnoletosti mezi 18 – 20 lety. S kávou v tomto věku začínalo asi 40 % lidí. Asi čtvrtina začala pít ještě před 18. narozeninami.

Infografika

 

 

Infografika ke stažení (.png)