Jak se fandilo olympionikům v Česku a na Slovensku?

Sledování XXII. Zimních olympijských her v Soči bylo u českého i slovenského národa velmi populární. Nejatraktivnější disciplínou se stal u obou skupin diváků jednoznačně lední hokej, s mírným odstupem se na druhé místo dostal biatlon. Při tipování vítězů hokejového turnaje měl každý národ své favority, mezi Slováky to bylo Rusko a Češi tipovali Švédsko nebo svůj tým.

Sledování olympijského dění si nechal ujít málokdo

Podle aktuálního sociologického průzkumu sledovala přenosy ze Zimních olympijských her v Soči v Česku i na Slovensku většina populace. V Česku se o sportovní svátek zajímalo 72 % lidí s výraznější převahou mužů (77 % mužů, 68 % žen), na Slovensku to bylo 79 % lidí a z hlediska pohlaví byl podíl diváků vyváženější (79 % mužů, 78 % žen).

Oba národy spojuje hokej

Čeští i slovenští fanoušci si v programu vybírali především hokej (v ČR 72 %, SR 79 %). Dalším populárním sportem byl u obou národů biatlon (ČR 44 %, SR 50 %). Po letošních českých medailových úspěších se dá předpokládat, že popularita této disciplíny navíc u Čechů dále poroste.

Na Slovensku si větší pozornost získalo ještě krasobruslení (41 %). V Česku je oblíbenost dalších sportů vyrovnanější, hlavní roli ale stále hrají brusle nebo lyže (rychlobruslení 46 %, skoky na lyžích 34 %, běh na lyžích 32 %, krasobruslení 31 %).

Češi svým hokejistům věří, na rozdíl od Slováků

V otázce tipování zlatých medailistů v ledním hokeji věřili Slováci nejvíce domácímu Rusku (36 %). Do vlastního hokejového týmu jich vkládalo největší naděje pouze 5 %. V Česku patřilo nejvíce tipů Švédsku (21 %) a hned v závěsu Česku (20 %). Skutečného vítěze Kanadu odhadlo v obou národech shodně jen 13 %.

Výsledky výzkumu předložila společnost InsightLab, specialista na zákaznické komunity a inovativní výzkum, která metodou internetového výzkumu CAWI monitorovala sledování ZOH v Soči.

 

Ke stažení: