Verejno prospešné aktivity 2015

InsightLab » Novinky » Verejno prospešné aktivity 2015

Verejnoprospešné spoločnosti majú pri hľadaní podporovateľov neľahkú cestu. Pravidelný príspevok posiela iba 7 % Slovákov. Ďalší potom prispievajú iba raz za čas. Hlavnou príčinou na prispievanie je nešťastná udalosť alebo sa rozhodnú neplánovane a impulzívne. Osloví ich ponuka konkrétnej organizácie alebo prezentácia projektu v médiách.

Pravidelných prispievateľov je málo, ľudia potrebujú určitý impulz.

Ako prispievame

Podľa výsledkov prieskumu patrí medzi pravidelných prispievateľov iba 7 % ľudí. Pre ostatných je finančná podpora všeobecne prospešných projektov iba príležitostnou či výnimočnou udalosťou. A od 12 % ľudí sa charitatívne projekty nedočkajú podpory nikdy. Viac prispievajú ženy a ochota prispievať často rastie aj s vekom.

Ľudia prispievajú lebo pomáhať je podľa nich správne. Myslí si to štvrtina opýtaných. Skoro rovnaká skupina sa domnieva, že pomáhať slabším a tým, čo sú v núdzi, je nevyhnutné a potrebné. Necelých 7 % prispievateľov si príspevkom kupuje svoj vlastný dobrý pocit a pre 6 % ľudí je hlavným dôvodom súcit s tými, ktorí to najviac potrebujú.

Naopak tí, ktorí zásadne na charitatívne projekty neprispievajú, odôvodňujú svoje konanie nedôverou, že sa ich finančná pomoc skutočne dostane k svojmu cieľu. Necelých 30 % majú iný dôvod na neprispenie – nedávajú, pretože sami bojujú s nedostatkom financií.

Impulzom pre ”vytiahnutie peňaženky” je pre 39 % ľudí mimoriadna nešťastná udalosť. Takmer 28 % sa k príspevku rozhodne náhodne a impulzívne bez zjavného dôvodu. A 23 % osloví verejnoprospešný projekt prezentovaný v médiách.

Forma príspevkov je dôležitá

Najobľúbenejšou formou platby sú jednorazové DMS, ktoré preferujú dve tretiny respondentov. Necelých 59 % privíta možnosť prispieť cez nákup drobných výrobkov. Všeobecne sa ľudia zdráhajú prispievať hotovosťou (asi 70 % neprispeje hotovosťou ani na ulici či v kancelárii organizácie). Dosť nepopulárna je aj platba cez rôzne internetové platobné systémy.

Každý tretí opýtaný považuje čiastku €5 za malý príspevok. Necelých 40 % opýtaných si pod pojmom malý príspevok predstaví ešte menšiu čiastku (€1-2). Pre vyše 40 % opýtaných je vysokým príspevkom považovaná čiastka €10-20. A ďalších 40 % ľudí vníma sumu €50 a viac ako vysoký príspevok.

Darom to nekončí

Pokiaľ sa ľudia rozhodnú prispieť do neziskového sektoru, tiež ich potom zaujíma ako je s financiami naložené. Uviedlo to 76 % prispievateľov.

Verejnoprospešné projekty je potrebné často podporiť nie len finančne, ale veľa organizácií víta aj dobrovoľníkov. Aká je ochota venovať takto podobným aktivitám svoj čas? Pre 46 % je dobrovoľníctvo možnou cestou, časová predstava sa pohybuje maximálne do 5 hodín mesačne. Predovšetkým medzi mladými ľuďmi je dobrovoľníctvo populárne. Vo vekovej skupine 18-29 rokov je ochotných venovať svoje schopnosti až 60 % ľudí. Viac ako polovica celej populácie však chuť zapojiť sa vlastnou aktivitou odmieta.

Infografika

InsightLab-infografika-dobrocinnost-2015-SK

 

Výskum realizovala spoločnosť InsightLab, špecialista na zákaznícke komunity a inovatívny výskum, ktorá metódou internetového výskumu CAWI monitorovala ochotu a motiváciu prispieť na verejnoprospešné aktivity. Výskum prebiehal v období od 26.5. do 31.5.2015 na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov vo veku 15+ rokov kvótnym výberom.

Infografika na stiahnutie (.png)

Open data: soubor ve formátu .xlsx Dobročinnost_Open_data_2015_SK (.xlsx).

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika License.


Co říkají naši klienti

Spolupráce s Insightlabem je výborná, a to zejména díky vysoké flexibilitě v komunikaci, spolehlivosti a konzistenci měření. Velmi si cením také ochotu k inovativnosti a řešení na míru. Spolupráci s Insightlabem můžu jenom doporučit.

Karel Ďásek, Data Analyst, MediaBlock

S InsightLab jsme během posledního roku spolupracovali na řadě výzkumných projektů a vždy jsme byli velmi spokojeni s výsledky i přístupem. Zvláště oceňujeme ochotu a energii při nastavování nových způsobů řešení. Pro naše měření brandových dopadů kampaní jsme potřebovali custom-made řešení, které na trhu nebylo k dispozici, a s InsightLab jsme byli schopní toto řešení připravit a realizovat. Navíc je spolupráce příjemná i na lidské rovině.

Štěpán Pudlák, Senior Data Analyst, Mediablock, s. r. o.

S Michalem Ševerou jsme realizovali online výzkum na cílové skupině handicapovaných cestujících pro ČD, a.s. a statistické zpracování dat projektů ČD bike. Mohu konstatovat naprostou spokojenost a vstřícnost.

Michaela Fričová, České dráhy, a.s., oddělení marketingu – průzkum trhu

Jsme velice vděční, že InsightLab nám nabídla podporu při nastavení evaluačních procesů a zpracování sbíraných odpovědí naších cílových populací. Sledovat dopad naších rozvojových programů ve Středoafrické republice je klíčové, abychom poskytli správně potřebnou, užitečnou a široce přijatelnou pomoc. Navíc, můžeme vždy počítat s příjemným a vysoce profesionálním přístupem celého týmu InsightLabu k řešení naších potřeb, ať v češtině nebo ve francouzštině.

Fabrice Martin, ředitel, SIRIRI o.p.s.

Díky ohromné chuti posouvat hranice a nápadům jak se vypořádat s technologickými výzvami jsme s lidmi z InsghtLabu rozchodili unikátní projekt měření efektivity digitálních kampaní. Moc si ceníme nadšení pro věc, vůli věci rychle dotáhnout a hrozně fajn spolupráci.

Zuzana Bergrová, Chief Executive Officer, Go.Direct s.r.o.

Spolupráce s InsightLab funguje velmi dobře a bezproblémově. Doporučuji.

Jan Dýral, Project Manager, Czech News Center, a.s.

Spolupráce s InsightLab se zatím opírá o jeden projekt … Mohu konstatovat, vstřícný a otevřený postoj agentury ke spolupráci. Obtížnost výběru respondentů byla natolik vysoká, že výběrová kritéria nebyla ve všech případech dodržena. Agentura si přesto s výběrem poradila o poznání lépe než společnosti, s nimiž jsme realizovali podobné výběry v posledním období.

Václav Hradecký, vedoucí oddělení výzkumu a vzdělávání, Český rozhlas

Spolupráci s InsightLab hodnotím velmi pozitivně, po celou dobu jsem jako klient dostával vysoce profesionální přístup společně se vstřícností, a i přes nedostatek času byl dodržen potřebný harmonogram realizace a dodání kvalitně zpracovaného výstupu.

Pavel Novák, Senior Account Director, AMI Communications

S InsightLabem jsme realizovali opakovaně pretesty a posttesty reklamních kampaní a také studie sloužící jako podklady pro nabídková řízení. S přístupem InsightLabu jsme byli my i naši klienti vždy naprosto spokojeni.

Jiří Udatný, Research & Data Director CZ/SK at Mindshare

Profesionálně provedený průzkum úzce specializované části trhu nám umožnil podívat se na danou problematiku očima našich stálých i potenciálních klientů. Plánování rozvoje služeb a investic bez křišťálové koule je najednou o dost lehčí.

Zdeněk Indra, technický ředitel, Geoton Praha s.r.o.

Děkujeme společnosti InsightLab za jejich vždy 100% profesionální služby a preciznost zpracování zakázek. Byť jsou naše zadání občas zkouškou možného, vždycky jsme díky InsightLabu dosáhli perfektních výsledků.

Dita Loudilová, Czech News Center a.s.

Spolupráce s kolegy z InsightLabu si velmi vážíme. Díky ní se nám totiž spolu daří sbírat unikátní data z oblasti postojů české veřejnosti k dárcovství a souvisejícím tématům. Jedná se o údaje, které v České republice dlouhodobě chybí, a i na jejich základě můžeme dobře mapovat potřeby neziskových organizací a společně tak pracovat na rozvoji českého občanského sektoru.

Klára Šplíchalová, ředitelka, Fórum dárců

Spolupráce s InsightLab proběhla na výbornou. Těšila nás především vstřícnost, se kterou nám vyhověli i v našich nadstandardních požadavcích. Bylo vidět, že klientova spokojenost je na prvním místě.

Libor Pokorný, Senior Holding s.r.o.

Další názory

Novinky e-mailem

Buďte informováni o všech novinkách InsightLab


InsightLab © 2018 - Všechna práva vyhrazena. | Mapa stránek


CZ en