Jak se změnila komunikace se zákazníky (2.díl)

InsightLab » Novinky » Jak se změnila komunikace se zákazníky (2.díl)

Jak se změnila komunikace se zákazníky

Zažloutlá kniha přání a stížností na kterou se práší u pokladny – tak před lety vypadala komunikace firem se zákazníky. Od té doby uteklo hodně vody a firmy hledají a zkouší nové způsoby, jak se zákazníky komunikovat. Jak jsou ale v tom hledání úspěšné? Daří se nacházet efektivní způsoby komunikace, které by obohacovaly nejen firmy, ale i jejich zákazníky?

V posledních letech, ruku v ruce se změnami v oblasti komunikace, se mění i postoj zákazníka a jeho očekávání. Dnes je podle výzkumů zákazník daleko více společenský a je připraven vést dialog se značkou i firmou, která stojí za ní. Chce sdílet své postřehy, nabídnout své zkušenosti a nápady. Pro firmu se tak nabízí obrovský zdroj inspirace a konzultace. Jen ho umět využít.

01_ID-10038663

Jednosměrně nastavená komunikace od firmy směrem k zákazníkovi už tedy zcela přestává stačit. Pro operativní spolupráci je třeba jiný nástroj. Charles Leadbeater mluví o tom, že firmy musí vytvořit jakési hnízdo, kde zákazníci nechávají jako vejce své postřehy a nápady. Přesně tím hnízdem je zákaznická komunita.

Zákaznická výzkumná komunita je připravená na míru. Její přínos může být větší a relevantnější, než jiné tradiční výzkumné metody. Navíc výsledky jsou dostupné v kratším čase a často i s menšími finančními náklady.

Komunita může být malá nebo velká, fungovat nárazově nebo celé roky. Členové komunity, zákazníci, jsou motivovaní ke spolupráci a spolutvorbě. Mohou to být dlouholetí znalci značky, které mají lepší pojetí o jejím vývoji než často střídající se brand manažeři. V komunitě lze získat velmi operativní zpětnou vazbu na dění ohledně firmy, ale i další důležité impulsy, které zrovna hýbou společností. Právě monitorování toho, co se děje ve světě zákazníka a rychlá reakce na podněty okolí, je stále důležitější. Doba, kdy firmy střídají jednu kampaň za druhou, bez souvislosti a bez snahy získat odezvu od zákazníků, bude brzy u konce. Možná se zařadí jako další uzavřená kapitola vedle knihy přání a stížností.

Zákazník často zná produkt lépe než brand manager, z různých důvodů. Moudrý brand manager naslouchá zákazníkům a upravuje strategii podle aktuálních zjištění. Tím šetří zbytečně vynaložené prostředky na neefektivní a necílenou kampaň. Zároveň prostřednictvím zákaznické komunity tvoří silný vztah se zákazníkem a opravdovou loajalitu. Zákaznické komunity nahradily knihy přání a stížností.

Foto: pakorn / FreeDigitalPhotos.net


Co říkají naši klienti

Spolupráce s Insightlabem je výborná, a to zejména díky vysoké flexibilitě v komunikaci, spolehlivosti a konzistenci měření. Velmi si cením také ochotu k inovativnosti a řešení na míru. Spolupráci s Insightlabem můžu jenom doporučit.

Karel Ďásek, Data Analyst, MediaBlock

S InsightLab jsme během posledního roku spolupracovali na řadě výzkumných projektů a vždy jsme byli velmi spokojeni s výsledky i přístupem. Zvláště oceňujeme ochotu a energii při nastavování nových způsobů řešení. Pro naše měření brandových dopadů kampaní jsme potřebovali custom-made řešení, které na trhu nebylo k dispozici, a s InsightLab jsme byli schopní toto řešení připravit a realizovat. Navíc je spolupráce příjemná i na lidské rovině.

Štěpán Pudlák, Senior Data Analyst, Mediablock, s. r. o.

S Michalem Ševerou jsme realizovali online výzkum na cílové skupině handicapovaných cestujících pro ČD, a.s. a statistické zpracování dat projektů ČD bike. Mohu konstatovat naprostou spokojenost a vstřícnost.

Michaela Fričová, České dráhy, a.s., oddělení marketingu – průzkum trhu

Jsme velice vděční, že InsightLab nám nabídla podporu při nastavení evaluačních procesů a zpracování sbíraných odpovědí naších cílových populací. Sledovat dopad naších rozvojových programů ve Středoafrické republice je klíčové, abychom poskytli správně potřebnou, užitečnou a široce přijatelnou pomoc. Navíc, můžeme vždy počítat s příjemným a vysoce profesionálním přístupem celého týmu InsightLabu k řešení naších potřeb, ať v češtině nebo ve francouzštině.

Fabrice Martin, ředitel, SIRIRI o.p.s.

Díky ohromné chuti posouvat hranice a nápadům jak se vypořádat s technologickými výzvami jsme s lidmi z InsghtLabu rozchodili unikátní projekt měření efektivity digitálních kampaní. Moc si ceníme nadšení pro věc, vůli věci rychle dotáhnout a hrozně fajn spolupráci.

Zuzana Bergrová, Chief Executive Officer, Go.Direct s.r.o.

Spolupráce s InsightLab funguje velmi dobře a bezproblémově. Doporučuji.

Jan Dýral, Project Manager, Czech News Center, a.s.

Spolupráce s InsightLab se zatím opírá o jeden projekt … Mohu konstatovat, vstřícný a otevřený postoj agentury ke spolupráci. Obtížnost výběru respondentů byla natolik vysoká, že výběrová kritéria nebyla ve všech případech dodržena. Agentura si přesto s výběrem poradila o poznání lépe než společnosti, s nimiž jsme realizovali podobné výběry v posledním období.

Václav Hradecký, vedoucí oddělení výzkumu a vzdělávání, Český rozhlas

Spolupráci s InsightLab hodnotím velmi pozitivně, po celou dobu jsem jako klient dostával vysoce profesionální přístup společně se vstřícností, a i přes nedostatek času byl dodržen potřebný harmonogram realizace a dodání kvalitně zpracovaného výstupu.

Pavel Novák, Senior Account Director, AMI Communications

S InsightLabem jsme realizovali opakovaně pretesty a posttesty reklamních kampaní a také studie sloužící jako podklady pro nabídková řízení. S přístupem InsightLabu jsme byli my i naši klienti vždy naprosto spokojeni.

Jiří Udatný, Research & Data Director CZ/SK at Mindshare

Profesionálně provedený průzkum úzce specializované části trhu nám umožnil podívat se na danou problematiku očima našich stálých i potenciálních klientů. Plánování rozvoje služeb a investic bez křišťálové koule je najednou o dost lehčí.

Zdeněk Indra, technický ředitel, Geoton Praha s.r.o.

Děkujeme společnosti InsightLab za jejich vždy 100% profesionální služby a preciznost zpracování zakázek. Byť jsou naše zadání občas zkouškou možného, vždycky jsme díky InsightLabu dosáhli perfektních výsledků.

Dita Loudilová, Czech News Center a.s.

Spolupráce s kolegy z InsightLabu si velmi vážíme. Díky ní se nám totiž spolu daří sbírat unikátní data z oblasti postojů české veřejnosti k dárcovství a souvisejícím tématům. Jedná se o údaje, které v České republice dlouhodobě chybí, a i na jejich základě můžeme dobře mapovat potřeby neziskových organizací a společně tak pracovat na rozvoji českého občanského sektoru.

Klára Šplíchalová, ředitelka, Fórum dárců

Spolupráce s InsightLab proběhla na výbornou. Těšila nás především vstřícnost, se kterou nám vyhověli i v našich nadstandardních požadavcích. Bylo vidět, že klientova spokojenost je na prvním místě.

Libor Pokorný, Senior Holding s.r.o.

Další názory

Novinky e-mailem

Buďte informováni o všech novinkách InsightLab


InsightLab © 2018 - Všechna práva vyhrazena. | Mapa stránek


CZ en