Nákup potravin online

InsightLab » Novinky » Nákup potravin online

Nabídka online nákupu čerstvých potravin v Česku funguje asi pět let. Od té doby přibývá počet prodejců, přibývá počet regionů, kde je služba dostupná, a přibývá i počet lidí, kteří si takovou službu vyzkoušeli.

Mezi hlavní hráče patří iTesco, Rohlik.cz a Kosik.cz. Ostatní prodejci stojí na okraji trhu.

Doplnit domácí zásoby potravin přes internetovou objednávku už si někdy v minulosti zkusilo 24 % lidí. Pro každého desátého zákazníka je to pravidelný způsob nákupu. Potraviny takový zákazník nakupuje jednou měsíčně nebo častěji.

Více zkušeností s online nákupem potravin mají ženy. Objednávku přes internet v minulosti vyzkoušelo už 27 % z nich. 11 % žen nakupuje pravidelně.

Mladší se online nákupu nebojí

Nepřekvapí skutečnost, že online potravinové nákupy vedou mezi mladšími ročníky.  Zkušenost roste s klesajícím věkem. Zatímco u lidí ve věku 18 – 24 let má zkušenost s takovým nákupem 35 %, u starších lidí (65 let a více) službu vyzkoušelo jen 7 % z nich.

Nejvíce zákazníků je v Praze a Středočeském kraji. Nejméně je služba využívaná na Vysočině a v kraji Olomouckém. Obecně ji využívají lidé buď ve velkých městech nad 100 000 obyvatel anebo malých obcí do 2 000 obyvatel.

Více zákazníků je mezi lidmi s vyšším vzděláním. Podobu domácnosti, která online nákupy potravin využívá, nijak výrazně neovlivňuje její složení. Frekvence online objednávek potravin je podobná u single domácností i u rodin s dětmi.

Málo se nakupuje v domácnostech s nižším příjmem. Od příjmu (cca 30 000 Kč čistý měsíční příjem domácnosti) už velké rozdíly ve zvyklostech online nakupování potraviny nenastávají. A frekvence nákupů je podobná.

Nejčastějším zákazníkem je žena v domácnosti nebo menší živnostník.

iTesco dominuje

Pokud jde o znalost jednotlivých obchodů. Nejčastěji si lidé vybaví iTesco (68 %), Rohlik.cz (60 %) a Kosik.cz (48 %). Další prodejci následují s velkým odstupem. Mezi lidmi, kteří již mají osobní zkušenost s online nákupem potravin, vede iTesco jednoznačně. Jmenuje ho 83 % lidí, Rohlik.cz 63 % a s malým odstupem Kosik.cz 60 %.

A u koho už lidé někdy v minulosti zkusili nakoupit? 63 % lidí vyzkoušelo nákup na iTesco, 18 % nakoupilo u Rohlik.cz a stejné procento i u na Kosik.cz. 9 % vyzkoušelo Kolonial.cz a 4 % potravinydomu.cz.

Nejčastěji potom zákazníci pro nákup zavítají na iTesco. Tam nejčastěji nakupuje 55 %. Druhým nejčastěji voleným obchodem je Rohlik.cz, který volí 12 % lidí. A 10 % lidí nejčastěji nakoupí na Kosik.cz. 

Infografika

 

Ke stažení

Infografika ke stažení (.jpg)

Nakupování potravin online (.pdf).

 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika License.


Co říkají naši klienti

Spolupráce s Insightlabem je výborná, a to zejména díky vysoké flexibilitě v komunikaci, spolehlivosti a konzistenci měření. Velmi si cením také ochotu k inovativnosti a řešení na míru. Spolupráci s Insightlabem můžu jenom doporučit.

Karel Ďásek, Data Analyst, MediaBlock

S InsightLab jsme během posledního roku spolupracovali na řadě výzkumných projektů a vždy jsme byli velmi spokojeni s výsledky i přístupem. Zvláště oceňujeme ochotu a energii při nastavování nových způsobů řešení. Pro naše měření brandových dopadů kampaní jsme potřebovali custom-made řešení, které na trhu nebylo k dispozici, a s InsightLab jsme byli schopní toto řešení připravit a realizovat. Navíc je spolupráce příjemná i na lidské rovině.

Štěpán Pudlák, Senior Data Analyst, Mediablock, s. r. o.

S Michalem Ševerou jsme realizovali online výzkum na cílové skupině handicapovaných cestujících pro ČD, a.s. a statistické zpracování dat projektů ČD bike. Mohu konstatovat naprostou spokojenost a vstřícnost.

Michaela Fričová, České dráhy, a.s., oddělení marketingu – průzkum trhu

Jsme velice vděční, že InsightLab nám nabídla podporu při nastavení evaluačních procesů a zpracování sbíraných odpovědí naších cílových populací. Sledovat dopad naších rozvojových programů ve Středoafrické republice je klíčové, abychom poskytli správně potřebnou, užitečnou a široce přijatelnou pomoc. Navíc, můžeme vždy počítat s příjemným a vysoce profesionálním přístupem celého týmu InsightLabu k řešení naších potřeb, ať v češtině nebo ve francouzštině.

Fabrice Martin, ředitel, SIRIRI o.p.s.

Díky ohromné chuti posouvat hranice a nápadům jak se vypořádat s technologickými výzvami jsme s lidmi z InsghtLabu rozchodili unikátní projekt měření efektivity digitálních kampaní. Moc si ceníme nadšení pro věc, vůli věci rychle dotáhnout a hrozně fajn spolupráci.

Zuzana Bergrová, Chief Executive Officer, Go.Direct s.r.o.

Spolupráce s InsightLab funguje velmi dobře a bezproblémově. Doporučuji.

Jan Dýral, Project Manager, Czech News Center, a.s.

Spolupráce s InsightLab se zatím opírá o jeden projekt … Mohu konstatovat, vstřícný a otevřený postoj agentury ke spolupráci. Obtížnost výběru respondentů byla natolik vysoká, že výběrová kritéria nebyla ve všech případech dodržena. Agentura si přesto s výběrem poradila o poznání lépe než společnosti, s nimiž jsme realizovali podobné výběry v posledním období.

Václav Hradecký, vedoucí oddělení výzkumu a vzdělávání, Český rozhlas

Spolupráci s InsightLab hodnotím velmi pozitivně, po celou dobu jsem jako klient dostával vysoce profesionální přístup společně se vstřícností, a i přes nedostatek času byl dodržen potřebný harmonogram realizace a dodání kvalitně zpracovaného výstupu.

Pavel Novák, Senior Account Director, AMI Communications

S InsightLabem jsme realizovali opakovaně pretesty a posttesty reklamních kampaní a také studie sloužící jako podklady pro nabídková řízení. S přístupem InsightLabu jsme byli my i naši klienti vždy naprosto spokojeni.

Jiří Udatný, Research & Data Director CZ/SK at Mindshare

Profesionálně provedený průzkum úzce specializované části trhu nám umožnil podívat se na danou problematiku očima našich stálých i potenciálních klientů. Plánování rozvoje služeb a investic bez křišťálové koule je najednou o dost lehčí.

Zdeněk Indra, technický ředitel, Geoton Praha s.r.o.

Děkujeme společnosti InsightLab za jejich vždy 100% profesionální služby a preciznost zpracování zakázek. Byť jsou naše zadání občas zkouškou možného, vždycky jsme díky InsightLabu dosáhli perfektních výsledků.

Dita Loudilová, Czech News Center a.s.

Spolupráce s kolegy z InsightLabu si velmi vážíme. Díky ní se nám totiž spolu daří sbírat unikátní data z oblasti postojů české veřejnosti k dárcovství a souvisejícím tématům. Jedná se o údaje, které v České republice dlouhodobě chybí, a i na jejich základě můžeme dobře mapovat potřeby neziskových organizací a společně tak pracovat na rozvoji českého občanského sektoru.

Klára Šplíchalová, ředitelka, Fórum dárců

Spolupráce s InsightLab proběhla na výbornou. Těšila nás především vstřícnost, se kterou nám vyhověli i v našich nadstandardních požadavcích. Bylo vidět, že klientova spokojenost je na prvním místě.

Libor Pokorný, Senior Holding s.r.o.

Další názory

Novinky e-mailem

Buďte informováni o všech novinkách InsightLab


InsightLab © 2018 - Všechna práva vyhrazena. | Mapa stránek


CZ en