Nákup potravin online 2017

Nabídka online nákupu čerstvých potravin v Česku funguje asi pět let. Od té doby přibývá počet prodejců, přibývá počet regionů, kde je služba dostupná, a přibývá i počet lidí, kteří si takovou službu vyzkoušeli.

Mezi hlavní hráče patří iTesco, Rohlik.cz a Kosik.cz. Ostatní prodejci stojí na okraji trhu.

Doplnit domácí zásoby potravin přes internetovou objednávku už si někdy v minulosti zkusilo 24 % lidí. Pro každého desátého zákazníka je to pravidelný způsob nákupu. Potraviny takový zákazník nakupuje jednou měsíčně nebo častěji.

Více zkušeností s online nákupem potravin mají ženy. Objednávku přes internet v minulosti vyzkoušelo už 27 % z nich. 11 % žen nakupuje pravidelně.

Mladší se online nákupu nebojí

Nepřekvapí skutečnost, že online potravinové nákupy vedou mezi mladšími ročníky.  Zkušenost roste s klesajícím věkem. Zatímco u lidí ve věku 18 – 24 let má zkušenost s takovým nákupem 35 %, u starších lidí (65 let a více) službu vyzkoušelo jen 7 % z nich.

Nejvíce zákazníků je v Praze a Středočeském kraji. Nejméně je služba využívaná na Vysočině a v kraji Olomouckém. Obecně ji využívají lidé buď ve velkých městech nad 100 000 obyvatel anebo malých obcí do 2 000 obyvatel.

Více zákazníků je mezi lidmi s vyšším vzděláním. Podobu domácnosti, která online nákupy potravin využívá, nijak výrazně neovlivňuje její složení. Frekvence online objednávek potravin je podobná u single domácností i u rodin s dětmi.

Málo se nakupuje v domácnostech s nižším příjmem. Od příjmu (cca 30 000 Kč čistý měsíční příjem domácnosti) už velké rozdíly ve zvyklostech online nakupování potraviny nenastávají. A frekvence nákupů je podobná.

Nejčastějším zákazníkem je žena v domácnosti nebo menší živnostník.

iTesco dominuje

Pokud jde o znalost jednotlivých obchodů. Nejčastěji si lidé vybaví iTesco (68 %), Rohlik.cz (60 %) a Kosik.cz (48 %). Další prodejci následují s velkým odstupem. Mezi lidmi, kteří již mají osobní zkušenost s online nákupem potravin, vede iTesco jednoznačně. Jmenuje ho 83 % lidí, Rohlik.cz 63 % a s malým odstupem Kosik.cz 60 %.

A u koho už lidé někdy v minulosti zkusili nakoupit? 63 % lidí vyzkoušelo nákup na iTesco, 18 % nakoupilo u Rohlik.cz a stejné procento i u na Kosik.cz. 9 % vyzkoušelo Kolonial.cz a 4 % potravinydomu.cz.

Nejčastěji potom zákazníci pro nákup zavítají na iTesco. Tam nejčastěji nakupuje 55 %. Druhým nejčastěji voleným obchodem je Rohlik.cz, který volí 12 % lidí. A 10 % lidí nejčastěji nakoupí na Kosik.cz.

Infografika

 

Ke stažení

Infografika ke stažení (.jpg)

Nakupování potravin online (.pdf).

 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika License.