QR kódy. Jaký mají potenciál?

V aktuálním výzkumu jsme se dotázali na QR kódy, o kterých je často slyšet, ale jejichž potenciál je spíše jinde než v printové reklamě.

QR kódy odhalují svůj další potenciál. Téměř 70 % zákazníků si dokáže představit ohodnotit prostřednictvím QR kódu kvalitu služeb, které momentálně používají. Hlavní přednost QR kódů – snadnou a rychlou formu interakce – dosud oceňovali především specialisté marketingové komunikace. Jak ale ukazují výsledky sociologického průzkumu společnosti InsightLab, QR kódy mají velký potenciál zprostředkovat rychlou interakci rovněž opačným směrem.

QR kódy zprostředkují zpětnou vazbu od zákazníků

Výsledky sociologického výzkumu jsou vůči využití QR kódů pro provádění průzkumu zákaznické spokojenosti více než slibná. 68 % internetové populace by uvítalo možnost hodnotit pomocí QR kódů kvalitu poskytovaných služeb. Firmy, značky a provozovatelé služeb mohou díky QR kódu získat cennou zpětnou vazbu, a to přímo od svých zákazníků, v okamžiku, kdy se službou či produkty přicházejí do styku.

“ QR kódy se hodí prakticky všude v oblasti služeb jako nástroj pro zlepšení – bude-li o názory poskytovatel stát. „

QR kódy zjistí zákaznickou spokojenost přímo v dotčeném čase a místě

Míst, na kterých mohou firmy získat hodnotnou zpětnou vazbu přímo od lidí, kteří službu v daném čase používají, je celá řada. Nejčastěji si lidé dokáží představit hodnocení kvality služeb při návštěvě restaurací a barů (56 %), obchodů (31 %) a úřadů (22 %). Pozadu by nezůstalo ani hodnocení služeb MHD (16 %), bankovních ústavů (11 %) nebo provozovatelů kinosálů (10 %).

QR kódy jsou evidentně jednoduchou, uživatelsky přívětivou a finančně nenáročnou cestou, jak získat aktuální přehled o spokojenosti svých reálných zákazníků. Napovídá tomu koneckonců i zkratka Quick Response, doslova přeložitelná jako rychlá odpověď.

Výsledky výzkumu předložila společnost InsightLab, specialista na zákaznické komunity a inovativní výzkum, která metodou internetového výzkumu CAWI monitorovala znalost a používání QR kódů.

Infografika

Infografika ke stažení (.jpg)

Aktualizace:

Přidáváme i datový soubor pro případné další použití. Data jsou zájemcům k dispozici k dalšímu použití pod licencí CC-BY-ND.

Ke stažení: soubor ve formátu .xlsx QR_Open_data (.xlsx).

Licence Creative Commons
Toto dílo dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika License.