Existují hranice svobody projevu?

InsightLab » Novinky » Existují hranice svobody projevu?

Během listopadu 2016 realizovala společnost InsightLab studii mezi osmdesáti odborníky z oboru sociologie, psychologie, psychiatrie, etiky a filosofie. Hlavní otázkou bylo, jak se má ve veřejné diskuzi zacházet s názory, které se podle názoru části společnosti pohybuji na hraně extremismu. Tedy o veřejné projevy, které se vymezují vůči určitým národnostem, rasám nebo náboženstvím, ale neporušují platné zákony.

Stanovit hranice není snadné

Má se omezovat prostor pro prezentaci extremistických a xenofobních názorů? Nebo je důležitější ctít svobodu projevu? Oslovení odborníci se rozdělují do dvou podobně velkých názorových táborů, které situaci i postup hodnotí odlišně. Oba názorové proudy užívají silné a logické argumenty. Jisté je pouze to, že podle výsledků studie je třeba o tématu ve společnosti diskutovat.

Umělecký projev a extremismus

Konkrétním příkladem byla ve studii otázka účasti umělce či umělecké skupiny známé kvůli svým extremistickým názorům ve veřejné soutěži založené na hlasech veřejnosti. Ani v tomto případě otázka ohledně vyloučení či ponechání problematického interpreta nepřinesla jasný výsledek.

„Extrémní názor není možno potlačit nebo vymýtit, je potřeba na něj reagovat, což jde snadněji, když je vyjádřen,“ argumentuje jeden z účastníků ankety, který se přiklání k tomu, aby interpret z veřejné soutěže vylučován nebyl.

Odborníci, kteří by takovým umělcům prostor ve veřejné soutěži nedávali, mají argumentují často sílou vzoru. „Ovlivňuje spoustu lidí, kteří nemají svůj názor a přebírají jeho jen proto, že je to nějaká celebrita či známá osobnost.“

Kompletní zpráva s výsledky studie je ke stažení zde .

Zpráva

Závěrečná zpráva studie – Svoboda projevu a její omezování from InsightLab

Co říkají naši klienti

Spolupráce s InsightLab funguje velmi dobře a bezproblémově. Doporučuji.

Jan D., Project Manager, Czech News Center, a.s.

Spolupráce s InsightLab se zatím opírá o jeden projekt … Mohu konstatovat, vstřícný a otevřený postoj agentury ke spolupráci. Obtížnost výběru respondentů byla natolik vysoká, že výběrová kritéria nebyla ve všech případech dodržena. Agentura si přesto s výběrem poradila o poznání lépe než společnosti, s nimiž jsme realizovali podobné výběry v posledním období.

Václav H., vedoucí oddělení výzkumu a vzdělávání, Český rozhlas

Spolupráci s InsightLab hodnotím velmi pozitivně, po celou dobu jsem jako klient dostával vysoce profesionální přístup společně se vstřícností, a i přes nedostatek času byl dodržen potřebný harmonogram realizace a dodání kvalitně zpracovaného výstupu.

Pavel N., Senior Account Director, AMI Communications

S InsightLabem jsme realizovali opakovaně pretesty a posttesty reklamních kampaní a také studie sloužící jako podklady pro nabídková řízení. S přístupem InsightLabu jsme byli my i naši klienti vždy naprosto spokojeni.

Jiří U., Research & Data Director CZ/SK at Mindshare

Profesionálně provedený průzkum úzce specializované části trhu nám umožnil podívat se na danou problematiku očima našich stálých i potenciálních klientů. Plánování rozvoje služeb a investic bez křišťálové koule je najednou o dost lehčí.

Zdeněk I., Geoton Praha s.r.o.

Děkujeme společnosti InsightLab za jejich vždy 100% profesionální služby a preciznost zpracování zakázek. Byť jsou naše zadání občas zkouškou možného, vždycky jsme díky InsightLabu dosáhli perfektních výsledků.

Dita L., Czech News Center a.s.

Spolupráce s kolegy z InsightLabu si velmi vážíme. Díky ní se nám totiž spolu daří sbírat unikátní data z oblasti postojů české veřejnosti k dárcovství a souvisejícím tématům. Jedná se o údaje, které v České republice dlouhodobě chybí, a i na jejich základě můžeme dobře mapovat potřeby neziskových organizací a společně tak pracovat na rozvoji českého občanského sektoru.

Klára Š., Fórum dárců

Spolupráce s InsightLab proběhla na výbornou. Těšila nás především vstřícnost, se kterou nám vyhověli i v našich nadstandardních požadavcích. Bylo vidět, že klientova spokojenost je na prvním místě.

Libor P., Senior Holding s.r.o.

Další názory

Novinky e-mailem

Buďte informováni o všech novinkách InsightLab


InsightLab © 2017 - Všechna práva vyhrazena. | Mapa stránek


CZ en