Veřejně prospěšné aktivity 2018

Poslat DMS a pomoci tak obětem zemětřesení v Asii nebo si koupit klíčenku na parkovišti a přispět opuštěným zvířatům. Taková podpora dobročinných projektů je pro většinu Čechů běžnou záležitostí. A počet dárců zůstává dlouhodobě stejný. Pravidelně dobročinné projekty podporuje zhruba každý desátý.

Devět z deseti lidí v Česku již někdy podpořilo nějakou humanitární organizaci, společnost pomáhající handicapovaným, dětský domov nebo opuštěná zvířata. Zhruba 10 % podporovatelů posílá finanční příspěvek pravidelně. Jen 8 % lidí s přispíváním žádnou zkušenost nemají. Ostatní se k příspěvku rozhodnou nepravidelně.

Dlouhodobě je ochota k přispívání větší mezi ženami. Pravidelných přispěvatelů je více mezi lidmi s vysokoškolským vzdělání a vyššími příjmy. Věk u dárců nehraje roli. Přispívají mladší i starší. Věk dárců ale ovlivňuje, na jaké účely svůj příspěvek směřují. Zatímco podpora lidí nad 45 let směřuje hlavně organizacím, které podporují nemocné, handicapované a seniory, mladší dárci adresují pomoc do více oblastí. Více příspěvků posílají na péči o děti, mladé a rodiny a na ochranu životního prostředí, rozvoji regionů a ochraně zvířat.

Infografika ke stažení (.png)

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika License.